halkidiki gece hayatıHalkidiki gezilecek yerlerhalkidiki nasıl gidilirhalkidiki neredehalkidiki neresihalkidiki plajlarıhalkidiki yunanistanistanbul halkidiki kaç kmorange beach halkidikiPratik Gezi Rehberiyunanistan halkidiki

Halkidiki Gezilecek Bölgeler

Selanikli yazlıkçılardan neyimiz noksan?

Çoğu zaman Selanik’te yaşayanların yazlık bölgesi olan Halkidiki “Selanik’in yazlık bölgesi” olarak da anılıyor ve hafta sonları hınca hınc insan akınına uğruyor, fakat hala yeteri kadar gezinsel olmadığı için doğallığını koruyor. Büyük otel ve tesislerin  bulunmadığı yarımadada plajlara giriş tutarı de alınmıyor. Yunanistan’da bir çok yerde olduğu benzer biçimde burada da en çok yalnız şezlong tutarı alınıyor. Hatta birtakım plajlarda şayet bir şeyler yiyip içerseniz şezlong ve şemsiye tutarı de alınmıyor. Bunların tüm bunlar bir araya erişince doğası, masmavi berrak denizi ve müsait fiyatlarıyla Halkidiki’yi cazip bir dinlence destinasyonu yapıyor.

Niçin Halkidiki

1. Ekonomik, lüks, her bütçeye müsait seçenekleri ile insanları cezbediyor.

2. Bakir koylarda parasız plajlar cezbediyor.

3. Bizlere çok yakın, aracınızla bile gidebiliyorsunuz. Isterseniz yol üstünde Selanik’te konaklayın, o şekilde gidin.

4. Yunan yiyecekleri hem kaliteli aynı zamanda ucuz

5. Athos dağı ve adası kültürel açıdan zenginlik taşıyor. Nikiti köyü de görülebilir bu kampsamda.

6. Gece yaşamı çok canlı.

7. Kamp yapılabilecek bölgeler de var: Burayı inceleyin.

Halkidiki tatili güneşHalkidiki tatilinde hangi plaja gideceğinizi şaşırıyorsunuz, tüm bunlar birbirinden güzel

Adacıklar şehri Halkidiki ucuz bir dinlence merkezi

Siz diyin 3 parmaklı bir el, bizler diyelim ahtapot (sayıya aldanmayın), Halkidiki’nin kendisi yarımada olmasının ötesinde, bir de ona bağlı 3 adet uzun ve ince yarımadacığa haiz: Kassandra, Sithonia ve Athos.

Adaların genel özellikleri şu şekilde:

Kassandra

Üç parmak şeklindeki adanın Türkiye’ye nazaran en solunda kalanı Kassandra, en çok otel ve tesisin bulunmasıyla Halkidiki’nin en gezinsel ve canlı bölgesi. Yapılaşma daha çok ve kalabalık olduğu için bahsedilmiş olduğu için çok fazla tercih edilmiyor, bilhassa “kafa tatili yapayım ve kalabalıktan kaçayım” diyen yazlıkçılar tarafınca. Halkidiki’nin en popüler yeri olmakla beraber Sithonia‘ya kıyasla daha küçük bir yer. Plajları da Sithonia kadar güzel buranın. Fakat sakinlik ve kafa dinleme ararsanız Sithonia’ya gitmenizi öneririz.

Kassandra Halkidiki Halkidiki Kassandra

Sithonia

Adanın ortada kalan bölümü Sithonia, Kassandra’ya nazaran daha sessiz ve sakin bir bölge. Kafa dinleyebileceğiniz, yemyeşil doğası ve mavinin her tonunu görebileceğiniz koylara haiz. Batıdan doğuya doğru bakarsak Nikiti‘den Neos Marmaras‘a doğru uzanan adacıkta en gelişmiş yer Neos Marmaras‘tır. Burada konaklama öteki yarımadalara gore daha pahalı. Ulaşım sıkıntılı ve yalnız kıyı şeridinde olduğundan yokuşlu ve virajlı yollardan gidiliyor. O yüzden gece geç saatlerde otelinize dönmeniz gerekiyorsa dikkatli olun.

Sithonia Halkidiki Halkidiki Sithonia

Halkidikide deniz rengiHalkidiki’de deniz tadı yaparken saatlerin nasıl geçiğini anlamayabilirsiniz.

Athos

Adanın en sağındaki bölge Athos, “bayanların girmesinin yasak olduğu erkelerin ise yalnız hususi bir izinle girebildikleri, içerisinde din adamlarının yaşamış olduğu ve manastırların bulunmuş olduğu özerk bir bölge” Mukaddes Athos Dağı’nın bulunmuş olduğu bu bölge dünyanın tek kadınsız bölgesi olmasıyla ilginçliğini koruyor. Bu mevzuyu öylesine ciddiye alıyorlar ki dişi sinek girişi bile olanaksız! Tekrar de merak edenler için söylemiş olalım, tekneyle uzaktan görebilirsiniz. Teknenin kalktığı yer de Athos Dağı’nın yakınında bulunan yerleşim yeri Quranoupoli. Athos’a gitmek istiyorsanız şuradan da informasyon alabilirsiniz.

Athos Ouranopolis Halkidiki Halkidiki Athos Ouranopolis

Halkidiki’ye Ulaşım

Halkidiki’ye 2 değişik biçimde gelebilirsiniz:

      1. Ilkin Selanik’e gelip burada birazcık dinlence yapmış olup sonrasında 1 saat uzaklıktaki Halkidiki’ye gelmek

Selanik ile Halkidiki arası yalnız 1 saat. Selanik’e uçak, otobüs yahut kendi hususi aracınızla geldikten sonra Halkidiki’ye karayoluyla ulaşabilirsiniz fakat şunu da belirtelim ki Halkidiki içinde ulaşım çok zor o yüzden ya araç kiralayın yahut kendi hususi aracınızla gelin. Burada motosiklet yahut bisikletle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

       2. Türkiye’den doğrudan Halkidiki’ye gelmek

Araçla

Kendi aracınızla gelmek artık çok daha mantıklı, esasen adada ulaşım zorken bir de üzerine araç kiralama ve uçak bedeli ödemeden daha konforlu bir dinlence yapma şansınız oluyor. Türkiye’den İpsala’ya kadar gelip sınırı geçtikten sonrasında Selanik’e kadar otobandan devam ediyorsunuz. Selanik sınırında, Halkidiki levhasından saparak 1,5 saat daha devam ederek Sithonia‘ya ulaşabilirsiniz.

Ihtiyaçlar:

Internasyonal sigorta yaptırmak
Yeni yeterlik sahibi olmak

Not: Selanik’ten Halkidiki’ye geliyorsanız Kassandra daha yakın olduğundan ilk buraya gelebilirsiniz.

Uçakla

Selanik’e uçakla geldikten sonra araç kiralayarak Halkidiki levhalarını takip ederek Sithonia‘ya ve öteki parmak yarımadalara ulaşabilirsiniz.

Otobüsle

Selanik’ten otobüsle Halkidiki’ye ulaşabilirsiniz. Kassandra ve Sithonia’ya giden otobüs şirketine bir bakın derim. Enstruman kiralamak daha iyi alternatif olacaktır.

Halkidiki’de ne kadar zaman kalmalı?

Halkidiki, mavinin birbirinden değişik tonlarını bulabileceğiniz deniziyle yüz ölçümü geniş bir yarımada. Adanın büyüklüğünü açıklamak için misal vermek gerekirse Kassandra’da bir plajdan Sithonia’daki bir plaja olan mesafe 100 km’yi bulmakta. Bu yüzden adada değişik koyları keşfetmek istiyorsanız geniş zaman ayırmanızda yarar var. Halkidiki için muayyen bir konaklama süresi önermek zor. Adanın yalnız bir yerine gidip 2 gün kalmış olarak da keyif alabilirsiniz fakat heryerini dolaşmak dilerseniz minimum 5 gün ayırmanız icap eder.

Halkidiki’ye ne vakit gitmeli?

Deniz tatili için tercih edilen bir destinasyon olmasından ötürü Halkidiki’ye gidilebilecek en müsait vakit yaz aylarıdır. Haziran ayının başından Eylül sonuna kadar denize girebilirsiniz. Ağustos ve Temmuz ayları en sıcak ve en kalabalık olduğu dönemleri. Daha sakin ve daha sıcak deniz suyu sıcaklığı tercih edenleri Eylül ayında adaya alalım.

Halkidiki Gezilecek Bölgeler

Halkidiki gezilecek bölgeler denilince insanoğlunun ilk başlarda aklına, “plajdan başka nereye gidilir ki?”  burada sorusu gelebilir. Aslına bakarsak makalenin en başlangıcında bahsettiğimiz Athos Dağı ve Athos yarımadası da Halkidiki‘de gezilecek entresan yerlerin başlangıcında geliyor. Kassandra ve Sithonia’ya bakarsak, Kassandra’da organize beach denilen şezlong ve şemsiyelerin kucak kucak bulunduğunu fakat buralarda fazladan yemek de yemeniz icap ettiğini belirtelim. Öte taraftan, bolca keşifli ve bakir koy gezmeli, parasız takılmacalı bir sahil dilerseniz Sithonia’da kucak kucak bulabilirsiniz. Fakat şezlong ve şemsiye yok buralarda. Halkidiki denize girmek için cennet bir ada. Otomobille yahut motorunuzla rastgele yola çıktığınızda hiç bir yer bilmeseniz bile karşınıza denize girmek için birçok güzel yer çıkacaktır. Halkidiki’yi keşfetmek için bu da bir alternatif olsa da nam salmış plajlarının kimilerinden bahsedelim.

1. Sithonia Plajları

1.1 Vourvourou(Karydi Beach): Sithonia’da bulunan bu plaj tüm bunlar kum sahiliyle Halkidiki’deki en güzel plajları içinde yerini alıyor. İçinde tesis bulunmayan plajda havlunuzu sererek ince kumun ve berrak denizin tadını çıkarabilirsiniz. Aracınızı da otoparka bırakabilirsiniz.Dezavantajı çok kalabalık olmasıdır.

Vourvourou beach Halkidiki vVourvourou beach

1.2. Portakali- Orange Beach:  Sithonia’da olan Portakali Beach Halkidiki’nin en güzel plajları içinde geçmekte. Bunun nedenini turkuvaz renkteki berrak denizi görür görmez anlıyorsunuz. Bir de denizin içi kum ve derhal derinleşmiyor. Denizde eğlenebilir, uzun zaman yüzebilir, çocuklar için de tehlikesiz olması bir avantajdır. Sadece nüdistlerin de takıldığı bir plaj burası, aklınızda olsun. Ege Denizi’inde görmeye alışık bulunmadığınız değişiklikte mavinin tonlarını sunan bu koyu yoldan görmeniz çok olası değil. Otomobilinizi park edip  ağaçların arasından 4-5 dakika aşağıya yayan ulaşıyorsunuz. Sessiz köşelerinin yanı sıra meşrubat alma karşılığında kullanabileceğiniz şezlongları bulunan bir tesis de bulunuyor. Denizin kenarındaki kayalıklarda bulunan deniz kestanelerine dikkat edin. PKoyun bir kenarında, Yunanlı heykeltraş Dionyssis Karipidis’ in 1997’de kaya üstünde icra ettiği heykelleri görebilirsiniz. İşte Yunan ve sanat farkı diyoruz. Buradaki küçük tesisten şezlong ve şemsiye kullanarak yemek ve meşrubat alabilirsiniz.

Orange Beach Halkidiki Halkidiki Orange Beach

1.3. Nikiti: Sithonia adasında, plaj haricinde gezmeye değer bölgeleri olan bir yer bizce. Örneğin Old town bölgesinde 1800’lerden kalma tarihi taş evler, Agios Nikitas Kilisesi ve küçük butik cafeler var.Adadaki şirin köy Nikiti‘ye gelmişken denize de gireyim derseniz güzel bir plajı da var. Fakat zamanınız kısıtlıysa yalnız old town bölgesini görüp günün öteki yarısında başka bir plajda yüzmeye vakit ayırabilirsiniz.

Nikiti beach Halkidiki Halkidiki Nikiti beach

1.4. Koviou & Kalogria: Nikiti’yi gezdikten sonrasında Neos Marmaras’a varmadan ve Nikiti’den ortamala 6 km uzaklıkta bulunan, kendi imkanlarınızla “havlunu ser ve yüz” konseptli plaj. Bu 2 koy da yolunuzun üstünde, yüzmek istemeseniz bile şu şekilde bir bakıp keşfedilecek bölgeler. Sithonia’da esasen kucak kucak bu biçim plaj görmüş olacaksınız.

Kalogria beach Halkidiki Halkidiki Kalogria beach

Kaviou beach Halkidiki Halkidiki Kaviou beach

1.5. Neos Marmaras : Sithonia’nın en kalabalık nahiyesinde bulunuyor bu plaj. Ismini Marmara Adası’ndan göç eden Rumlar yardımıyla almış. Yeni Marmara anlamına geliyor. İçinde restoran, market de bulunan beach konseptinde daha canlılık arayanların tercih edebileceği ve çam ağaçlarının içerisinde bir plaj. Daha çok yerleşim yerleriyle öne çıkmış olduğu için plaj gezmesi dilerseniz öteki yerlere gitmenizi öneririz.

Not: Koylar arası geçişte daha çok yer keşfedeyim derseniz adanın güneyinde Toroni, Sarti ve Sykia benzer biçimde koylar da bulunuyor. Şayet daha çok zamanınız var koyları keşfetmeyi ve vakit ayırmayı ona gore planlamalısınız.

Neos Marmaras Halkidiki Halkidiki Neos Marmaras

2. Kassandra Plajları

2.1. Chrousou Beach: Kassandra’da beach barların yoğun olduğu bölgede bulunan en popüler plajlardan biri. Sithonia bölgesindeki plajlara gore daha kalabalık bulunmasına rağmen uzun kum bir sahil ve dingin bir deniz sunuyor. Up uzun kumsalda Paliouri beach gün içerisinde çok yoğun oluyor. Genel hatlarıyla tesis ağırlıklı Kassandra plajları Sithonia’ya gore daha azca bakir. Kumsaldaki beach barlardan yemek meşrubat sipariş ederek parasız şezlong ve şemsiye kullanabilirsiniz.

2.2. Golden Beach (Pefkohori): Kassandra’daki öteki denizi güzel, birçok mekan ve tesisin bulunmuş olduğu, müzikleriyle de meşhur plaj. Hem eğlenmek, bununla beraber denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer. Bilhassa beach bar olarak Elephant Beach Bar‘ı tercih edebilirsiniz. Eğlence için hususi tasarlanmış, müzikleriyle ve atmosferiyle oldukça güzel bir mekan yaratmışlar.

pefkoohori Halkidiki Halkidiki Pefkoohori

2.3. Papua Beach (Kallithea): Kassandra’nın en canlı, en hareketli yeri Kallitheia. İçinde hem restoran, hem bar bulanan plaj civarlarında gece zaman geçirebileceğiniz bölgeler de bulunuyor. Gündüz burada denize girip, sonrasında birazcık tarihi bulgu yapmak için Dionysos tapınağı ve Zeus Altarı’nın bulunmuş olduğu bir arkeolojik kazı alanını gezebilir, gece de burada eğlenebilirsiniz. Alın size 1 günlük bir plan. Doğal olarak çok hareket etmeyeyim, herşey elimin altında olsuncular içndi bu plan.

2.4. Afitos: Aracınızı sahile bırakıp tepeye doğru yrüyerek erişilen, M.Ö.3000’lere kadar ulaşan tarihi olan, Kassandra’nın en havalı ve asortik plajı. Adeta Alaçatı misali fakat daha ucuz merak etmeyin. Yediğinizi, içtiğinizi ödüyorsunuz. şezlong ve şemsiyelerini de kullanabilirsiniz.

2.5. Posidi: İşletmelerin şezlonglarını kulanabilir, yiyip içebilirsiniz. Güzel bigün batımıyla güne veda edebilirsiniz. Daha sakin bir tecrübe sterseniz akşam üstü gelip 1-2 saat yüzüp günü batırabilirsiniz.

2.6. Hanioti: Aile plajına benzeyen, Kassandra’da fazlaca popüler olan fakat fazladan da gelmek için bir özelliği olan plaj. Birçok restoran, kafe benzer biçimde dükkanlardan ötürü kalabalık gün içerisinde. Zamanınız yoksa gitmeye de değmez.

Halkidiki Konaklama

Halkidiki, yoğun sezonunu Temmuz ve Ağustos aylarında yaşıyor ve dolayısıyla bu aylarda yer bulmak sıkıntılı olur.  Evvela herşey dahil, oda-kahvaltı yahut lüks seçeneklere mi daha sıcak bakıyorsunuz, ona karar vermelisiniz. Ev yahut stüdyo da kiralayabilirsiniz. Bir de derhal denize gireyim, plaj plaj gezmeyeyim, bulgu yapmayayım diyorsanız esasen bu mevzuda da seçenek çok. Gelelim detaylara…

Gece yaşamının etken olduğu, gece müzik ve dans edeyim konseptli dinlence dilerseniz tercihinizi Kassandra’daki otellerden yana yapmalısınız. Burada, otelin de yıldızına gore düşük bütçeli yahut lüks ve dolayısıyla pahalı oteller de bulunuyor. Bilhassa kamping alanları ile de öne çıkan Kassandra‘da çadır kampı tutkunlarını görmek olası.

Sithonia’da konaklama açısından bakıldığında daha kısıtlı otel sayısı olduğu için fiyatlar öteki yerlere nazaran daha yüksek. Erken rezervasyon indirimlerinden faydalanmaya çalışın.

Seyahat planınızda her 2 yarımadayı da dolaşmak var ise bence kesinlikle merkezi bir yerde konaklayın ki hem yarımada içerisinde bununla beraber yarımada dışından ulaşırken zaman kaybı yaşamayın.

Düşük bütçeli studio pansiyonlar da konaklama tercihleriniz içinde olabilir.

Halkidiki’de Yeme-İçme

Türk mutfağıyla hemen hemen tüm bunlar aynı özellikteki Yunan mutfağına ilişik lezzetleri yiyebileceğiniz birçok yer mevcut Halkidiki’de. Hangi bölgeye giderseniz gidin deniz kenarında Yunanlılar’ın taverna dedikleri restoranlar gözünüze çarpacaktır. Bu restoranlarda yemekler balık ve meze ağırlıklı. Çok müsait fiyatlara çeşit çeşit leziz balık ve deniz ürünü yiyebilirsiniz. Kalamar ve ahtapot olmazsa olmaz olanlarından bazıları. Bunların haricinde musakkayı da kesinlikle denemelisiniz. Lezzet ve fiyat açısından çok farklılık göstermedikleri için Halkidiki’de yeme-içme için bilhassa taverna ismi vermektense manzarasını ve atmosferini beğendiğiniz bir yere kolaylıkla oturabilirsiniz demek daha doğru olur. Yunanistan’ın her ne kadar uzosu ünlü olsa da şarapları, bilhassa de ev şarapları denemeye değer.Ara sokaklarda karşınıza çıkacak pastanelerdeki çeşit çeşit börekleri de kesinlikle tatmalısınız.Bir de plajlara gittiğiniz de her insanın içtiğini farkedeceğiniz frappelerde Yunanistan’ın olduğu benzer biçimde Halkidiki’nin de vazgeçilmezlerinden.

Ergonomik İp uçları

Temmuz ve Ağustos ayları yoğun olduğu için, sakin bi tattil tercih edenler Haziran yahut Eylül’de gitmeliler.
Kendi aracınızla gidin, hem basit basit gezersiniz aynı zamanda tonla parayı gidip uçak biletine ve akabinde de kiralayacağınız araca vermezsiniz. Internasyonal ehliyete gerek yok, yeni çıkan ehliyetlerden var ise sizde bu halde süper. Yalnız trafik sigortanızı yaptırıyorsunuz, ismi triptik veee elinizi kolunuzu sallayarak sınırdan geçiyorsunuz.
Studio dairelerde konaklayarak 2 birey olarak günlük harcamanızı 40-50 Euro’ya kapatabilirsiniz.
Kesinlikle kalamar, ahtapot, karides, midye, cacıki, feta peyniri yiyin. “Must eat” listenizi tamamlayın.
Gece yaşamı için gelmek dilerseniz kesinlikle hafta sonu gidin.

Yapmadan Dönmeyin

Kassandra’nın beachlerinde denize girmeden,
Kassandra’da beach barlarda gece eğlence yaşamını görmeden,
Sithonia’daki özellikle yazıda önerdiğimiz en güzel plajlarına gitmeden,
Minimum 4-5 gün konaklamadan,
Must eat listenizi tamamlamadan,
Mount Athos tekne turu yapmadan,
Deniz, kum ve güneş 3’lüsüne kucak kucak vakit ayırmadan,
Bakir koylarını gezmeden ve kumlu denizinde yürümeden,
Kamp yapmadan,
Bütün Halkidiki’yi dolaşmak dilerseniz en az 10 gün ayırmadan dönmeyin.

Yazar: Eylül Tunç

Instagram@eylul_tunc

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.