Efes Antik KentiEfes'e Nasıl GidilirİzmirSelçuk

Efes’e Nasıl Gidilir

İzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan Efes Antik Kenti civarındaki yerleşim MÖ 9,000 yıllarına kadar uzanıyor. Devletimizde en oldukça ziyaret edilen ören bölgeleri içinde. Ben de şimdiye kadar sanırım minimum 5 kez ziyaret etmişimdir. Her ziyaretimde de niçin burası UNESCO sıralamasında değil diye de şaşırıp kalırdım. Her neyse ki Efes Antik Kenti 2015’te UNESCO Dünya Mirasılistesine girerek dünya genelinde adından daha da fazlaca laf ettirebilecek.Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasındaki Efes, geçmişte Şark ile Batı medeniyetleri içinde mühim bir tecim geçiş noktasıydı. Roma Döneminde Asya Eyaletinin başkenti olan Antik Efes şehri, günümüzde dünyanın 7 harikasından biri olarak biri olan Artemis Tapınağı’nın bulunmuş olduğu bir yer olmasıyla fazlaca kıymetli bir konuma sahipti. Şimdiyse ülkemizin en güzel antik yerlerinden biri olarak keşfedilmeyi bekliyor.Efes nasıl gidilir

Efes Antik Kenti’ne nasıl gidilir

1. İzmir’den Efes’e nasıl gidilir

İzmir ile Selçuk arası 80 km’lik bir mesafe bulunuyor. Bu mesafe minibüsle 1 saat, trenle ise 1 saat 15 dakika sürüyor.İzmir Otogardan Selçuk minibüslerine binin yahut Basmane Tren Garı’ndan kalkan Denizli trenini kullanarak Selçuk İstasyonu’nda inin. Otogardan Selçuk’a 40 dakikada bir dolmuş kalkıyor. İzmir-Selçuk dolmuş tutarı 9 TL. İzmir garajdan Selçuk’a ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Selçuk Efes Kooperatifi Selçuk Otogarı telefon otogar 0506 1302138; Selçuk telefon 0232 8923979. Selçuk’tan İzmir’e son enstruman ise 20.30’da. Selçuk’a ulaşında oradan minibüsle Efes’e geçin.Basmane Tren İstasyonundan kalkan Denizli treni Selçuk İstasyonundan geçiyor. İzmir-Selçuk tren saatleri 07:45, 09:00, 11:25, 13:40, 15:35, 16:45, 18:25, 19:25. İzmir-Selçuk tren yolculuğu ortalama 1 saat sürüyor. Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06. Selçuk-İzmir tren saatleri 06:54, 07:40, 09:09, 11:51, 16:06, 18:06, 20:55, 19:42.Selçuk’a İzmir’den hususi araçlarıyla geleceklerin, İzmir-Aydın Otoyolu’nu takip ederek, Selçuk kavşağından çıkması gerekiyor. Otoyolu kullanmak istemeyenler ise İzmir-Aydın arasındaki eski yolda, Torbalı’yı geçtikten sonrasında Selçuk tabelasını takip etmeli. Selçuk’a varınca tabelaları takip edip, sağa, Kuşadası istikametine yönelin. 2 km snra sola doğru Efes tabelasını izleyin.

2. Havalimanından Efes’e nasıl gidilir

Antik şehre en yakın havalimanı ise İzmir Adnan Menderes. Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas, SunExpress, Haysiyet air Türkiye’nin derhal her yerinden İzmir’e direk seferler düzenliyor. Havalimanından şehre gelmek isteyenleri 75 km’lik yol bekliyor. Havalimanından Efes’e gitmek için İzmir Gecekondu semti Sistemi’ne (İZBAN) binerek Gaziemir Semt Garajı’na ulaşmak gerekiyor. Gaziemir Semt Garajı’ndan 40 dakikada bir sefer icra eden dolmuşlarla Selçuk’a gidilebilir. Dolmuş tutarı 10 TL.3. Selçuk’tan Efes’e nasıl gidilirHavalimanından enstruman kiralama ile Efes’e gidilebilir. İzmir-Aydın yolunu izleyerek, Torbalı’yı geçtikten sonrasında Selçuk tabelasını takip edin. Havalimanından trenle Selçuk’a gidip aynı biçimde oradan Efes’e geçin. Havalimanına indiğinizden IZBAN istasyonuna gidin ve ordak TCDD gişesinden informasyon alın. Tren saatleri uygunsa trenle yahut Gaziemir Semt Garajı’na geçip oradan dolmuşla gidin.Selçuk gezilecek bölgeler içinde yer edinen Efes’e Selçuk Otogarı’ndan minibüsler kalkıyor. İlçe ile antik şehir içinde 3,5 km’lik mesafe bulunuyor. 2,5 TL karşılığında yolcu taşıyan minibüslerle seyahat 10 dakikadan kısa sürüyor.

4. Kuşadası’ndan Efes’e nasıl gidilir

Efes Antik Kenti’ni ziyaret eden yabancı konukların büyük bir kısmı Kuşadası üstünden geliyor. Kuşadası Limanı’na uğrayan kruvaziyer gemiler Efes’e günübirlik turlar düzenliyor. Kuşadası, Selçuk’a ortalama 20 km uzaklıkta. Kuşadası Otogar’dan kalkan minibüslerle Selçuk’a varmadan ilkin Efes Antik Kenti sapağında inerek, ören yerine girilebiliyor. Bu seyahat ortalama otuz dakika sürüyor.Türkiye’nin değişik bölgelerinden, yazları Selçuk ve Kuşadası yönüne meydana gelen otobüs seferleri ile bu zamanı yere gelmek çok kolaylaşıyor.Efese nasıl gidilirEfes Antik Kenti’ne hususi araçla girmek için Selçuk Belediyesi’nin işlettiği alana otopark tutarı ödemesi icap ettiğini de hatırlatmakta fayda var.Yalnız ülkemizin değil, dünyanın da en iyi yolculuk rotaları içinde bulunan Efes, her sene 1 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlıyor. İzmir Efes giriş tutarı ise 40TL. Yaz açılış saati 15 Nisan/2 Ekim içinde 08:00-18:30. Kış sezonunda 3 Ekim/14 Nisan arası 08:00-17:00. Resmi dinlence günlerinde de aleni. İzmir etrafında gezilecek bölgeler içinde bulunan antik şeri gezdikten sonrasında Selçuk, Şirince, Kuşadası benzer biçimde bölgeleri de rotanıza alabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.