arbaretumAtatürk arboretumuatatürk arboretumu fotoğraf çekim ücretiatatürk arboretumu giriş ücretiatatürk arboretumu hakkında bilgileratatürk arboretumu kahvaltıatatürk arboretumu neredeatatürk arboretumu ziyaret saatleriatatürk arboretumuna nasıl gidilirbahçeköyİstanbulkirazlıbentPratik Gezi Rehberisarıyer bahçeköysu kemeri

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Nerede Nasıl Gidilir?

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu, bir zamanlar İstanbul’un gizli saklı cenneti sayılan ve şimdilerde resim meraklıların kapısını sabahın erken saatlerinde çaldırmış olduğu İstanbul’da soluk alabileceğiniz çok büyük bir yer. Tabiatın kokusunu içinize çekebildiğiniz, sonbaharda kahverengiden kızıla kadar bin bir renk tonuna ve kendisine fanatik bırakacak güzellikte bir geline bürünen sonsuzluk ormanı adeta. Ben her mevsim gelirim, sonbaharda özellikle. Birazdan anlayacaksınız niçin sonbaharda bulunduğunu. Evvela genel bilgilere göz atalım: Arboretum ne demek? Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu nerede ve nasıl gidilir? Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu giriş tutarı nelerdir?

 

Atatürk arboretumu ağaçlarMustafa Kemal Atatürk Arboretumu’ndan en çok çekilen görünüm fotoğraflarından birisi ağaçlar

Arboretum Ne Demek?

Arboretum aslına bakarsak ilmi amaçla yetiştirilen bir botanik bahçesi demek. Ağaç ve odunsu bitkilerin yetiştirildiği ve incelenmiş olduğu bir yer. Her ne kadar çok güzel fotoğraflar yakalansa da esasında arboretum bir nebat müzesi. Orman Fakültesi’nden bilim insanlarının muhtelif ağaç ve nebat türlerini ilmi olarak inceleyebilmesi için açılan bir botanik bahçesidir.

 

Atatürk arboretumu sonbaharda yolMustafa Kemal Atatürk Arboretumu’nda up uzun ağaçların arasından geçen şahane yollar var. Buralarda durup ustalaşmış çekimler yapabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Hakkındaki Bilgiler

1982 senesinde oluşturulan Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu, içinde binlerce ağaç çeşidi barındırmaktadır. Yalnız ağaç çeşitlerinin neler olduğuna baksanız bile tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz. Toplamda 296 hektarlık bir alana yayılan Mustafa Kemal Atatürk arboretumu ana girişinde bir meydanda toplanan kollar ile muhtelif bölümlere ayrılmıştır. Bilhassa yoğun olmayan saatlerde bu yollar üstünde çok güzel hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz. Ek olarak arboretum içinde Osmanlı döneminden kalma Kirazlıbent ve Türkiye’nin ilk fidanlığı da bulunuyor. Arboretum içinde bulunan 3 tane suni gölet de ayrı bir güzellik katmış.

Arboretum bilhassa sonbaharda yaprakların sarardığı zamanlarda muhteşem bir renk cümbüşü halini alıyor. Hemen hemen her tonu bulmak olası. Keşfetmeyi sevenler için her mevsimde ayrı bir arboretum görecekleri için yeniden yeniden ziyaret edilmesi gereken bir yer. Güz zamanında gelemediyseniz kış içinde bilhassa kar yağdığında kesinlikle uğrayın.

Bahçeköy merkeze de fazlaca yakın olan Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu hem çocuklu aileler bununla beraber sevgililer için muhteşem bir bulgu noktasıdır. Bilhassa sonbaharda renk renk yaprakların oluşturduğu çok büyük imaj sizi kendisine aşık edecektir.

Atatürk arboretumu gölette kuğularMustafa Kemal Atatürk Arboretumu’ndaki gölete yansıyan tabiatın bin bir tonu ne de şahane sahneler barındırıyor değil mi?

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Nerede?

Sarıyer ilçesine bağlı olan Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Bahçeköy’dedir. Belgrad ormanı girişine 500 metre mesafede bulunan Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Sarıyer’in batısına doğru bulunmaktadır.

 

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumuna Nasıl Gidilir?

Otomobille

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumuna ulaşmak için Bahçeköy tabelalarını izlemeniz gerekiyor. Zincirlikuyu’dan Büyükdere Caddesi üstünde İTÜ ve Sarıyer istikametinde devam edin. İstanbul Teknik Üniversitesi’ni geçince Sarıyer tabelalarını takip ederek yola devam edin. Peşinden Tarabya sapağına girip soldan geldiğiniz yolun karşı tarafına geçin ve ilk sağdan Büyükdere – Bahçeköy yoluna girin. Bu çıkışı kaçırmanız niteliğinde Sarıyer merkeze kadar gidecek ve Bahçeköy caddesi üstünden gitmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle birazcık yardım almakta yarar var. Büyükdere – Bahçeköy yolundan devam ederek Bahçeköy’e ulaşacaksınız. Burada göreceğiniz Bahçeköy tarihi Su Kemerini fotoğraflayıp soldan Kemerburgaz – Bahçeköy yoluna girmeniz gerekiyor. Bu yolun ortalama 400 metre solunda Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu sizi bekliyor olacak. Ayrıca da var, Mustafa Kemal Atatürk Arboretumunun derhal karşısında kısaca ana caddenin sağında bulunuyor. Doğal olarak erken gelip cadde üstündeki ceplere de aracınızı bırakabilirsiniz. Fakat geç gelirseniz (sözgelişi sabah 10:30’dan sonrasında) otoparkta ve cadde üstünde yer bulmanız fazlaca zor olacaktır, bizlerden söylemesi.

Otobüs/Toplu taşıma ile

Bölme-4 Levent metrosunu kullanarak Hacıosman durağında inip Bahçeköy’e doğrudan giden 42 HM numaralı otobüse binebilirsiniz.

 

Atatürk arboretumu renkleriMustafa Kemal Atatürk Arboretumu’nu gezdikçe karşınıza devamlı bir renk cümbüşü çıkıyor.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Giriş Tutarı

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu‘na giriş tutara tabidir. Hafta içi ve hafta sonu ayrı tarife bulunmaktadır.

Hafta içi giriş tutarı erişkin, 5 TL, talebe 2 TL

Hafta sonu giriş tutarı erişkin 15 TL, talebe 5 TL

Orman fakültesi öğrencilerine hafta içi ve hafta sonu parasız

 

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri

Haftanın en can sıkan günü doğrusu Pazartesi günü Arboretum kapalı.

Yaz sezonunda 8:30 – 20:00 arası hizmet vermekte ve kış sezonunda 8:30 – 17:00 saatlerinde hizmet vermektedir.

Bilhassa haftasonları park yeri sorunu yaşamamak için erken gelmenizde yarar var. Günün erken saatleri bilhassa kalabalıktan uzak hatıra çekimleri için ülkü. Yoğun zamanlarda kadraja başkasını almadan çekim yapmak sabır istiyor. Bilhassa de ustalaşmış fotoğrafçıysanız.

Sonbaharda Atatürk arboretumu Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu’nda sonbaharda renklere fanatik kalmamak olanaksız.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Resim Çekim Tutarı

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumunda kişisel resim çekimleri parasız. Ama, ustalaşmış resim çekimleri tutara doğal olarak. Düğün, nişan benzer biçimde çekimler için 425 TL ödemeniz gerekiyor. Katalog çekimi benzer biçimde ustalaşmış çekkimler için 3000 TL ve klip benzer biçimde video çekimleri içinse ücret 5000 TL’ye kadar çıkıyor. Girişte çok sıkı bir kontrol var.

Dikkat!

Yemek, meşrubat, kostüm, oyuncak benzer biçimde her türlü fazladan eşya içeri alınmıyor. Bunların tüm bunlar tedbir durumunda. Bu oldukça sevindirici, içeride küçük bir çöp bile göremezsiniz. Kurallar iyi işliyor ve keşke birçok yerde bu tür kurallar hakkıyla uygulanabilse. Yanınıza aldığınız atkıya ve bereye kadar her şey sorgulanıyor ki kaçak biçimde içeri giriş de çekim yapılamasın diye.

 

Atatürk arboretumu fotoğraf çekimiMustafa Kemal Atatürk Arboretumu’nda ustalaşmış resim çekimleri tutara tabidir. Aslına bakarsak ticari kaygısı olan her çekimden projeye nazaran ücret alınıyor diyebiliriz.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Yeme-içme

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu içinde yeme-içme için herhangi bir restoran yahut büfe bulunmuyor. Dışarıdan yemek meşrubat getirmek de yasak. Girişteki kontrolde kendinizi havalimanına giriyor benzer biçimde hissedebilirsiniz.

 

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Kahvaltı

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumuna kadar aç geldiyseniz birazcık resim molasından sonrasında yahut öncesinde Bahçeköy girişindeki Tarihi Bilice Börekçisi‘nde keyifle kahvaltı yapabilirsiniz.

Atatürk arboretumu sonbaharda kuğularMustafa Kemal Atatürk Aboretumu’nda bu sempatik kuğuları izlerken değil yiyecek yeme, yanınızda ve çantanızda bile yiyecekle girmeniz yasak. Sıkı bir denetim var.

 

Etiketler

Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.