arboretumuAtatürk arboretumuatatürk arboretumu iletişimatatürk arboretumu kışBotanikİstanbulMansetParkPark ve KorularSarıyer

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu : İstanbul’un Gizli saklı Cenneti

Arboretum, “Ağaçlar ile ağaççık ve çalı benzer biçimde öteki odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi”. Literatürde yer edinen şekli ile anlamı bu biçimde. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise Sarıyer’de yer edinen ve tarihi 1940’lı yıllara kadar dayanan Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu.

Makale Başlıkları

Hem güzel bigün dercetmek, hem 2000’e yakın nebat türünün yer almış olduğu bir aleni hava müzesini dolaşmak, aynı zamanda güzel fotoğraflar çekebilmek için bir gününüzü Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu için ayırabilirsiniz.Bilhassa düğün fotoğrafı, nişan ve sünnet resimlerini çektirmek isteyenler burayı yoğun bir halde ziyaret ediyorlar.

Atatürk ArboretumuMustafa Kemal Atatürk Arboretumu

İstanbul’da adeta gizli saklı kalmış bir cennet olan bu yer ile ruhunuzu dinlendirebilir ve şehrin sizden almış olduğu enerjiyi burada geri kazanabilirsiniz.Kalabalık şehirlerde hayatın avantajları olmasıyla birlikte bununla beraber eksileride oldukça çok.Rahatlamak ve tabiat ile insanoğlunun yeniden buluşmasını sağlamamız gerekiyor bazen.İşte bu yerde bize farklı bitkilerden oluşan bir aleni hava müzesi sunuyor.Bununla beraber tabiatın içinde hoş bir vakit geçirebiliyorsunuz.

İki bin çeşit nebat içeren bu aleni hava müzesinin korunması adına birtakım ziyaretçi kuralları bulunuyor.Bilhassa evcil hayvan alınmaması ve dışarıdan yemek içeri alınmıyor.Kuralların bilgileri yazımızın alt kısmında bulunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu, İstanbul ili ve Sarıyer ilçesinde yer bulunmaktadır.Ulaşım alternatifleri ise şöyle;

Kişisel Aracınız ile;

Büyükdere Caddesi üstünden Sarıyer’e geldiğinizde Bahçeköy yoluna sapınız. Bahçeköy’e ulaştıktan sonra ise İstanbul Üniversitesi’nin spor salonu karşınıza gelecektir. Spor salonunun tam karşısındaki Kemerburgaz Yolu’nun sol tarafınca dönerek ilerlediğinizde yarım kilometre kadar sonrasında karşınıza arboretumun giriş kapısı gelecektir.

Otobüs/Toplu Nakliyat ile;

Toplu taşıma ile Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu’ya gitmek için en basit yol; metro ile beraber 42HM numaralı otobüs hattını kullanmak. Metro ile Hacıosman’a kadar ulaştıktan sonra çok sık sefer saati olan 42HM’e bindiğinizde Bahçeköy’e kadar gidebilirsiniz. Buradan yapacağınız 5-10 dakikalık bir yürüyüş nihayetinde da Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu’ya ulaşmanız olası.

İstanbul’da görülmesi gereken bölgeler listemiz olan İstanbul’da gezilecek bölgeler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Ücretler hafta içi ve hafta sonu için farklılık göstermekte. Giriş yaptıktan sonrasında ise bütün gün süresince burada kalmanız olası.

Hafta içi; Talebe girişleri 2 TL, erişkin 5 TL.
Hafta sonu; Talebe 5 TL, öteki girişler 15 TL.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Fotoğraf çekim ücretleri

Film, Reklam ve benzeri ve her türlü video içerikli çekimleri yapılması durumdan ücret olarak 5000 TL ve artı olarak KDV alınıyor.
Resim, Katalog yahut bu tarzda ustalaşmış resim çekimleri için ise 3000 TL ve artı KDV istenmekte.
Gelin, Nişan, Sünnet Evladı için ise 350 TL ve artı KDV isteniyor.

Hafta sonları yapılacak Gelin, Nişan, Sünnet Evladı çekimleri için 0212 226 19 29 nolu numaradan buluşma almanız gerekmektedir.Sitede yer edinen fiyatlar müessese tarafınca değiştirilebilir.

İstanbul’da bir başka gezilecek yer önerisi olarak Belgrad Ormanı yazımıza göz atabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Resimleri

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Video Tanıtımı

[embedded content]

Tanıtım videosu ile ayrıntılı bilgiler yer alırken hem de arboretumu için mükemmel görüntülere yer veriliyor.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri

Yaz ayları için ziyaret saatleri 8:30-20:00, kış ayları içinse 8:30 ve 17:00 içinde belirlenmiş. Şayet ziyaret için birazcık geç kaldığınızı düşünüyorsanız ve hangi saat uygulamasının geçerli bulunduğunu bilmiyorsanız evvel telefonla arayıp informasyon almanızda fayda var.PAZARTESİ günleri ziyarete kapalıdır.

Atatürk Arboretumu

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Ziyaret Kuralları

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu için birtakım kurallar uygulanmaya başlandı.Ustalaşmış çekim yapılabilecek her türlü ekipmanın ve kostümün içeriye katılması yasak.her türlü yemek (çocuk maması hariç), alkollü ve alkolsüz meşrubat (su hariç), evcil hayvan, tripot, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve öteki aleni alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncakların içeriye katılması yasaklandı.Bu kuralların artan ziyaretçi sayısı sebebiyle alındığı açıklandı.

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Telefon ve Adres Detayları

Adres : Sarıyer Köyü, 34450 İstanbul
Telefon : 0212-226 1929

Mustafa Kemal Atatürk Arboretumu Haritası 

Arboretumu için harita ve ulaşım alternatiflerine vaziyet bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.