İstanbulİstanbul Gezilecek Yerleristanbul tarihi yerleristanbul top10İstanbul'da gezilecek yerlerkız kulesi efsanesi

Kız Kulesi Hakkındaki Bilgiler (Giriş Tutarı, Ziyaret Saatleri, Ulaşım…)

Güzelliği ile filmlere ve şiirlere ilham kaynağı olmuş Kız Kulesi, İstanbul’un mimari açıdan en güzel yapılarından bir tanesi. Hareketli tarihi ve eşi olmayan manzarası, adına türlü türlü efsanelerin türetildiği kuleyi minimum Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii kadar entresan hale getiriyor. İsterseniz sözü daha çok uzatmadan, yapı ile alakalı detaylara geçelim.

Kız Kulesi Hakkındaki Informasyon

Ufak bir adacığın üstüne inşa edilmiş olan kule, ortalama 18 metre yüksekliğinde. 5 katlı yapı, Üsküdar İlçesi’nde kalan son Bizans yapısı konumunda. Kuleye antik zamanlarda Atina Kralı Chares’in eşi olan Damalis’in ismi verilmiş. Efsaneden esinlenenlerin “Leandros’un Kulesi” adıyla bahsettikleri kule, Bizans döneminde “Arcla” (Ufak Kale) olarak anılmış. Tarihi yapıya günümüzde kullanılan ismini verenler, Osmanlılar olmuş.

Geçmişte yangın ve zelzele felaketleri ile onlarca kere kullanılamayacak duruma gelen kule, yapısal anlamda günümüzdeki şeklini büyük miktarda II. Mahmud dönemindeki tamir emekleri nihayetinde sağlamış. Hatta bu emekler esnasında padişahın tuğrası, bir kitabeyle beraber yapının girişine eklenmiş.

Kız Kulesi Tarihi

Tarihi kaynaklarda adından ilk defa M.Ö. 410 senesinde laf edilen kule, Atinalı Alkibiades tarafınca boğazdaki vapur trafiğini kontrol etmek ve onlardan vergi almak amacıyla inşa ettirilmiş. Sarayburnu Sahili’nden çekilen zincir yardımıyla mühim bir denetim noktası haline gelen yapıya M.Ö 341’de Chares, eşi için bir lahit yerleştirmiş.

Roma döneminde yapı, günümüzdeki görünümünü kazanmaya başlamış. İmparator Manuel Comnenos’un direktifiyle kulesi tamamlanan kayalık, kentin savunmasına yardım edecek hale getirilmiş. Yüzyıllar süresince çok defa harap hale gelen tarihi kule, Bizans’ın son zamanlarında kenti Osmanlı kuşatmasından kurtarmak için gelen Venedik filosuna barınak olmuş.

Osmanlı’nın kenti ele geçirmesinin peşinden yapıda geniş çaplı tadilat emekleri gerçekleştirilmiş. Bu zamanda yapı müdafaa hususi durumunu yitirmese de ağırlıklı olarak Mehter Ekibi’nın gösterileri için kullanılmış.

Cumhuriyet döneminde kule ağırlıklı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Denizcilik İşletmeleri benzer biçimde devlet kuruluşlarının hizmetine verilmiş. Yapı uzun zaman muhtelif amaçlarla istasyon olarak kullanılmasının peşinden 1995-2000 içinde geniş çaplı bir restorasyon sürecine alınmış. Çalışmaların bitirilmesinin peşinden halka oluşturulan yapı, günümüzde hususi bir firma tarafınca restoran ve müze olarak işletiliyor.

Kız Kulesi Efsanesi

İstanbul gibi büyük bir kentin ortasında olduğu halde insanların kolayca ulaşamayacağı bir noktada olması, vakit içinde yapının başrolünde olduğu çok sayıda efsanenin ortaya çıkmasına niçin olmuş.

Kule hakkındaki türetilmiş en malum hikâye, imparatorun kızı ile alakalı olanı. Rivayete nazaran Bizans imparatorunun bir kızı olmuş. Doğuma çok sevinerek prensesin doğum gününü bayram duyuru eden imparatorun mutluluğu ise çok uzun sürmemiş. Bundan dolayı bilginlerin en yaşlısı, kudretli hükümdara kızının 18 yaşına basmadan bir yılan tarafınca ısırılacağını ve öleceğini söylemiş. Bunun üstüne imparator denizin ortasındaki yapıyı onartarak, kızını kuleye yerleştirmiş. Sadece, bir müddet kulenin emin ortamında yaşayan prenses kaderden kaçamamış ve meyve sepetinde adaya gelen bir yılan tarafınca ısırılmış. Kızının ölümünün peşinden çok üzülen imparator, prenses için pirinçten bir tabut hazırlatmış. Peşinden yılanların kızına hiç ulaşmaması için tabutu Ayasofya’nın yüksek duvarlarından birinin üstüne koydurtmuş. Halk içinde, Ayasofya Müzesi ziyareti esnasında görebileceğiniz bu tabutun üstündeki 2 deliğin ölümünün peşinden bile prensesin peşini bırakmayan yılanın işi olduğuna inanılıyor.

Sıkça ifade edilen bir başka efsaneleşmiş ise Osmanlı döneminde geçiyor. Ordusuyla İstanbul’u kuşatmaya gelen Battal Gazi karargâhını kıyıya kurup, yedi yıl süresince burada kalmış. Bu durumdan ürken imparator kızını ve kıymetli hazinesini kuleye kapatmış. Bu durumu öğrenen Battal Gazi bir gece sessiz bir şekilde kuleye gidip, hem âşık olduğu prensesi aynı zamanda hazineyi karargâhına kaçırmış. Peşinden da atına atlayıp, bölgeden hızla uzaklaşmış. Duyduğuma nazaran bu hikâyenin “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafının çıkış noktasını oluşturduğuna inanılıyor.

Hero’ya âşık olan Leandros’un, sevdiğine kavuşmak için her gece yüzmüş olduğu yapı hakkındaki başka bir hikâye daha öğrenmek dilerseniz, Galata Kulesi ile alakalı yazıma göz atabilirsiniz.

Kız Kulesi Restoranı

Eşi olmayan güzellikteki İstanbul Boğazı’nın Marmara’ya oluşturulan bölümüne yakın konumda yer edinen Kız Kulesi’nde haftanın 7 günü hizmet veren bir restoran ve bar bulunuyor. Akşamları şehir manzarası eşliğinde sevdiklerinizle eğlenceli öğünler tüketebileceğiniz restoranda gündüz kahvaltı ve öğle yemeği servisi de yapılıyor. Kahvaltı servisi hafta içi 09.00, hafta sonu 10.00’da başlayıp; 13.00’da sonlanıyor. Öğle yemeği servisi ise 12.00’dan itibaren başlıyor.

Restoranın akşam yemeği menüsü 2 değişik seçenekten oluşuyor. Hususi günlerde tebrik yapmak için tercih ettiğim mekânlar içinde yer edinen Kız Kulesi Restoran’ın menülerinde en beğenmiş olduğu nokta, her iki seçeneğinde varlıklı içeriğe haiz olması.

Konuklarını 360°’lik boğaz manzarası ile mest eden Kulede Bar, muhtelif organizasyonların düzenlenebileceği biçimde donatılmış. Istek edilmesi niteliğinde hususi paketlerin sunulabildiği bar, 20.15-00.30 içinde servis veriyor. Restoran ve bar hakkındaki ayrıntılı bilgiyi http://www.kizkulesi.com.tr/ adresinden bulabilirsiniz. Sitede ek olarak kullanıcılara online rezervasyon imkânı sunuluyor.

Kız Kulesi nerede ve nasıl gidilir?

2.000 yılı aşkın süredir boğazın güzelliğine güzellik katan Kız Kulesi, Üsküdar’da Salacak Sahili’nin 200 metre kadar açığında içeriyor. Kule boğazın her iki yakasından da rahatlıkla görülebilmesine karşın yakınlığından ötürü en iyi Salacak’ın kumsal kesiminden izlenebiliyor.

Kuleye Salacak’tan yahut Kabataş’tan kalkan tekneler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Ben fazla vakit yitirmek istemediğim günlerde Salacak Sahili’nde bekleyen tekneleri yeğliyorum. Kabataş‘tan kalkanlar ise yolcularına boğaz havasını soluma fırsatı veriyor. Salacak’tan tarihi yapıya ring tekneleri gündüzleri 09.15’dan 18.30’a kadar, her 15 dakikada bir kalkıyor. Kabataş’tan seferler ise hafta içi 12.00’de, hafta sonu 10.00’da başlıyor. 45 dakikada bir kuleden Kabataş’a giden araçların son sefer saati 19.00.

Her iki lokasyondan kuleye akşam saatlerinde de seferler düzenleniyor. Sadece bu seferlere yalnız rezervasyonu olan misafirler kabul ediliyor. Tekne tarifesi hakkındaki aktüel detayları http://www.kizkulesi.com.tr/Sayfa/gunduz/ziyaret adresinden yer edinen tablodan edinebilirsiniz.

Kız Kulesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Hem müze bununla beraber restoran olarak etkinlik yayınlayan tarihi yapıyı senenin 365 günü 09.00-19.00 saatleri içinde ziyaret edebilirsiniz. Gündüzleri kahvaltı haricinde kuledeki alanlardan yararlanmak için rezervasyon yaptırmak gerekmiyor.

Tarihi kıymeti ve manzarasıyla gezginlerin İstanbul gezilecek bölgeler listelerinin olmazsa olmaz parçası konumundaki kuleye giriş tutarı olarak yetişkinlerden birey başı 20, öğrenci ve 60 yaş üzeri vatandaşlardan 10 Türk Lirası istek ediliyor.

Kız Kulesi‘ne yakın bir bölgede, Üsküdar otel fiyatları inceleyerek, tatilinizi İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde konaklayarak geçirebilirsiniz..

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.