dolmabahçe sarayıDolmabahçe Sarayı Giriş Ücretidolmabahçe sarayı müzesidolmabahçe sarayı ziyaretDolmabahçe Sarayı Ziyaret SaatleriİstanbulMilli SaraylarmüzeMüzelersaray

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı bulunmuş olduğu alan ilk başlarda Osmanlı Birliği’nın demirlediği koylardan biriyken, zaman içinde burada birtakım denizcilik şölenleri yapılmaya başlanır. Bataklık haline gelmesi ile beraber de 1800’lü yıllarda doldurulmaya başlanır ve padişahların dinlenmeleri için kullanılan özgü bahçelerden birisi olur.

Makale Başlıkları

Bazen içinde değişik bahçe süsleme sanatlarının icra edilmiş olduğu ve değişik tarzda küçük yapıların inşa edilmiş olduğu bahçede, bugünkü sarayın inşa edilmeye başlanması ise Sultan I. Abdülmecit dönemine karşılık gelir. 1855 senesinde yapımı tamamen bitirilen yapı, padişahların ikamet etmiş olduğu mühim merkezlerden birisi olur. Cumhuriyet Periyodu’nde de birçok yabancı devlet temsilcisinin ağırlandığı sarayın kalıcı son misafiri ise 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk olur.

Bugün Ulusal Saraylar bünyesinde halkın ziyaretine açılmış olan Dolmabahçe Sarayı, haiz olduğu eşi olmayan süslemeler, mimari detaylar, el dokuması eşi olmayan halıları, avize işçiliği, camlı köşk, selamlık bölümü, saray koleksiyonları, hamamları ve Mustafa Kemal’in hayata gözlerini yumduğu yatağının yer almış olduğu odası ile yakın tarihe göz atmak adına İstanbul’da ilk gidilmesi gereken yerlerden birisidir.

Bir öteki görülmesi gereken sarayımız olan Topkapı Sarayı rehberimizi de inceleyin.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Tutarı

Bilet Türü
Ücret
Selamlık Tam
40 TL
Selamlık İndirimli
20 TL
Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam
30 TL
Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi İndirimli
15 TL
Selamlık – Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam
60 TL
Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müze İndirimli
30 TL
Saray Koleksiyonları Müzesi Tam
10 TL
Saray Koleksiyonları Müzesi İndirimli
5 TL

Dolmabahçe Sarayı Talebe Giriş Tutarı

Talebe seyahat bileti 5 TL
Saray Koleksiyonları Müzesi 2 TL

Engelli giriş tutarı almamaktadır. Hem de kanuna gore engellilerin yanı sıra yanlarında bulunan refakatçilerden de herhangi bir ücret istek edilmemektedir.

10 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı Parasız mi?

Her yıl 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni etkinliklerine katılan bütün ziyaretçiler için saray parasızdır.

Bir öteki görülmesi gereken sarayımız Beylerbeyi Sarayı yazımızıda göz atabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı’nda Müze Kart Geçerli mi?

Bütün Ulusal saraylarda olduğu benzer biçimde Dolmabahçe Sarayı’nda müze kart geçerli değildir. Saray içinde yapacağınız geziler bir öbek yahut klavuz eşliğinde olmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri

Açılış
Kapanış
09:00
16:00

Saray Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaretçilere kapalıdır.Değişik sorularınız için de sarayın haberleşme detayları ile görevlilere ulaşabilir ve daha ayrıntılı informasyon alabilirsiniz. Dolmabahçe Sarayı cumartesi aleni mı diye merak eden ziyaretçilerimiz için cevabımız evet olacaktır.Dolmabahçe Sarayı emek verme saatleri ve Dolmabahçe Sarayı emek verme günleri yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Dolmabahçe Sarayı Fotoğraf Galerisi

Dolmabahçe Sarayının iç ve dış görüntüleri ile sarayın salonu, avizeleri, merdivenleri ve bahçesinin resimleri galerimizde yer almıştır.

Dolmabahçe Sarayı Nerede ?

Saray, Beşiktaş ve Kabataş içinde uzanan Dolmabahçe Caddesi üstünde, boğaza sıfır bir konuma haiz. Boğazda 600 metre boyunda bir mermer rıhtım üstüne inşa edilen saray, Boğaziçi’nin de en nadide eserlerinden birisi.

Bütün saraylar ile İstanbul’da gezilecek bölgeler yazımızı kesinlikle inceleyin.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar Üsküdar’dan kalkan deniz motorları ile Kabataş’a gelecek olurlarsa 5 dakikalık bir yürüyüşün peşinden Dolmabahçe Sarayı’na ulaşabilirler. Aynı biçimde Kadıköy yahut Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a gelinerek de saraya 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmak mümkündür.

Metrobüsle Dolmabahçe Sarayı’na gitmek isteyenlerse Zincirlikuyu Durağı’nda inerek buradan Bölme yönüne giden otobüslere binecek olurlarsa Dolmabahçe Sarayı’nın hemen hemen kapısına kadar otobüsle gelebileceklerdir.

Otobüsle Dolmabahçe Sarayı’na gitmek içinse Kabataş yahut Beşiktaş’a gelen herhangi bir otobüsü kullanmak kafi olacaktır.

Metro ile Dolmabahçe Sarayı’na gitmek isteyenlerse Bölme-Hacıosman Metro hattı ile Bölme’e kadar gelip, buradan füniküler ile Kabataş’a kadar inebilir.

Kişisel aracı ile Dolmabahçe Sarayı’na gelmek isteyenlerse talep eder Beşiktaş, talep eder Bölme, isterse de Eminönü yönünden gelecek olsunlar derhal sarayın bitişiğindeki ücretli otoparka araçları ile girebilirler.

Dolmabahçe Sarayı Ulaşım Haritası

Sizlerde ile alakalı yorumlarınızı yazımızın altından yapabilir ve bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.