İstanbulistanbul gezilecek meydanlarİstanbul Gezilecek Yerler

Maslak Kasrı

Maslak Kasrı’nın bulunmuş olduğu bölgedeki ilk yapılaşmanın 1800’lü yıllara dayandığı ve çağın padişahı Sultan 2.Mahmud’un alanı av ve dinlenme yeri olarak kullandığı tanınmaktadır.

Bölgeye kazandırdıkları konumla bugün hala dikkat çeken kasırların bir bölümünün Sultan Abdülaziz ve kalan kısmının da Sultan 2.Abdülhamit tarafınca yapıldığı düşünülmektedir. Sultan 2.Abdülhamit tarafınca şehzadelik döneminde kullanılmıştır. Kasrıda kalmış olduğu zaman içinde 2.Abdülhamit, kitap okuyarak ve marangozlukla zaman geçirmiştir.Bu kasrının Sultan 2.Abdülhamit’in tahta davet edilmiş olduğu mekan olması nedeni ile, Osmanlı tarihi açısından mühim bir yere haiz olan kasırların günümüzde kullanılan bölümleri içinde; Kasr-ı Humayun, Paşa Dairesi, Limonluk, Çadır Köşk ve Mabeyn-i Hümayun yer almıştır

Maslak Kasrı Hakkındaki Bilgiler

Maslak Kasrı Hakkında Bilgiler

170 dönümlük alan üstüne yayılmış olan kasırlar, yeşilin değişik tonlarını bir arada barındıran bir koruluğun içerisinde adeta gizlenmektedir. Ahşap mesken mimarisi ve süslemeciliğinin en elit örnekleri olarak yayınlanan kasırlar, günümüzde de yerli ve yabancı turistlerden hak etmiş olduğu kıymeti görmektedir. Günümüzde halen kullanılan alanların Boğaziçi’nin Karadeniz’e açıldığı noktayı net bir halde görebilmesi değerinin artmasını sağlamaktadır. Kasr-ı Hümayun alanı eski arşivlere dayanılarak restore edilmiş ve müze-saray olarak halkın kullanımına açılmıştır.

Ziyaretçilerin hoş zaman geçirebilecekleri ve dinlenerek alanın tadına varacakları kafeteryaların kurulu olduğu Limonluk ve Çadır Köşk Bahçelerinde kış aylarına açan çiçekler bölgeye yayınlanan ilginin senenin 365 günü sürmesine niçin olmaktadır. Alanda milli ve internasyonal organizasyonların yapılmasına izin verilmektedir.

Maslak Kasrı Düğün

Maslak Kasrı Düğün

Tarihi mekanlarda düğün konseptinin alaka görmesi üstüne kullanıma oluşturulan Maslak Kasırları, hayatlarına yeni bir başlangıç yapmak isteyen çiftler ve aileleri tarafınca tercih edilmektedir. Bilhassa düğün mevsimi olarak değerlendirilen bahar ve yaz döneminde dikkat çeken adlar için evlenecek çiftlerin aylar evvelinde rezervasyon yaptırması gerekmektedir. Maslak Kasırlarında düğün törenin için ayrılan bölümler;

Maslak Kasırları Ön Bahçe
Maslak Kasırları Arka Bahçe
Gölet Çevresi
Limonluk olarak malum alanlardır.

Düğün organizasyonları için Ulusal Saraylar Daire Başkanlığı Tahsisler Birimi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Günümüzde organizasyon işi icra eden şirketler bu kısmı kendileri organize etmektedir.

Maslak Kasrı Kahvaltı

Maslak Kasrı Kahvaltı

İstanbul’un hala keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri içinde yer edinen kasırlar, Şehrin gürültü ve karmaşasından uzak vakit dercetmek isteyenler için ülkü alternatifler yaratmaktadır. Kasır’da Pazartesi ve Perşembe günleri dışında saat 08.00-18.00 saatlerinde hizmet veren kafeteryadan kahvaltı hizmeti de alınabilmektedir. Ziyaretçiler Çadır Köşkü’nün bahçesinde kahvaltı ettikten sonrasında eğlenceli bir tarih yolculuğuna çıkabilirler!

Maslak Kasrı Ziyaret Saatleri

Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalıdır.Ziyaret saatleri ise sabah 09:00 açılış ve akşam 17:00 kapanış yapılmaktadır.

Maslak Kasrı Giriş Tutarı

Giriş tutarı olarak erişkin için 10 TL ücret alınırken talebe tutarı ise 5 TL’dir.

Maslak Kasrı İçi

Maslak Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Maslak Büyükdere Caddesi üstünde yer edinen Maslak Kasrına ulaşım son aşama basit bir halde gerçekleştirilebilir. Metroyu kullanacak olan misafirlerin Mustafa Kemal Atatürk Oto Endüstri durağında inmesi ve birazcık adım atması yeterlidir. Ek olarak 4.Levent metrosu önünden geçen minibüslere binilerek de Kasırların tam önünde inebilirsiniz.

İstanbul’da yer edinen ve görülmesi gereken bir öteki kasrı olan Küçüksu Kasrı yazımıza göz atabilirsiniz.

Maslak Kasrı Haritası ve Konumu

Maslak Kasrı İletişim Detayları

Adres : Büyükdere Cad. Maslak, Şişli 34398
Telefon : (0212) 346 19 07

Sizlerde kahvaltı deneyimlerinizi yahut burada meydana getirilen düğün organizasyonunu yahut gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.