balmumu heykel müzesiİstanbul Gezilecek Yerleristanbul müzeleriİstanbul'da gezilecek yerler

Madame Tussauds İstanbul (Giriş Tutarı, Ziyaret Saatleri, Ulaşım…)

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Hayranı olduğunuz pop müzik sanatçısına yahut sporcuya, fikirleri ile size yol yayınlayan bilim insanına yakın olmak talep eder misiniz? Cevabınız evetse, İstanbul Beyoğlu’ndaki Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi’ne gidip bu şansı yakalayabilirsiniz.

Makale süresince müzede yer edinen heykellerden bol miktarda resim paylaşacağım, makale nihayetinde müze girişinden itibaren çektiğim özet bir videoyu ve müze ile alakalı düşüncelerimi bulabilirsiniz.

Madame Tussauds İstanbul Hakkındaki Bilgiler

Bruce Willis Balmumu HeykeliMadame Tussauds İstanbul balmumu heykel müzesinin girişince sizi Bruce Willis’in heykeli karşılıyor…

Alanında dünya genelinde üne haiz müze, ilk başlarda 250 sene ilkin çağın biri olan balmumu sanatçılarından Dr. Philippe Curtius’ın tahsil verdiği Marie tarafınca Londra’da kurulmuş. Londra’daki ilk müzenin başarısının peşinden ikili, kraliyet ailesi üyelerine ders vermek için Fransa’ya geçmiş ve burada insanların gündemi takip etmelerine destek olan pek çok sergi açmış.

Başta müze koleksiyonu kraliyet personellerinin, politikacıların ve devrimcilerin heykellerinden oluşsa da zaman içinde sporcuların, bilim adamlarının, müzisyenlerin eklenmesiyle Madame Tussauds milyonları kendisine çeken kültürel bir albeni merkezine dönüşmüş. Müzenin 21. şubesi olan Madame Tussauds İstanbul ise 2016 senesinde kapılarını ziyarete açtı.

Barış Manço Balmumu HeykeliSulh Manço, Madame Tussauds İstanbul

Eserlerin bu kadar büyük çapta ilgiyi toplayabilmesinin temelinde, heykellerin asıllarının bire bir kopyası durumunda olmaları yatıyor. Bunun için ilk başlarda figürü yapılacak bireyin yüzlerce ölçüsü alınıp, pek çok değişik açıdan fotoğrafı çekiliyor. Peşinden ölçüler ve fotoğraflar vasıtasıyla 150 kilogramlık kilden kalıp oyuluyor. 6 değişik işlemden daha geçen heykel, en nihayetinde 300.000$ değerinde bir şahesere dönüşüyor.

Madame Tussauds İstanbul nerede ve nasıl gidilir?

Madame Tussauds İstanbul nerede ve nasıl gidilir

Balmumu heykel müzesi, Beyoğlu’nun gezinsel anlamda en popüler noktalarından birisi olan İstiklal Caddesi üstündeki Grand Pera Alışveriş Merkezi’nin bünyesine etkinlik gösteriyor. Eski Emek Sineması’nın yerine inşa edilen binaya, merkezi konumu sebebiyle ulaşım zor değil.

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

Müzeye Bölme Meydanı üstünden gitmek, ulaşım imkânlarının zenginliği ve yakınlık göz önünde bulundurulduğunda en iyi seçenek olarak öne çıkıyor. Bu sebeple meydana İstanbul’un hemen hemen her noktasından düzenlenen otobüs, minibüs ve metro seferleri ile rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Madame Tussauds İstanbul’un Bölümleri

Müzenin eşi olmayan koleksiyonu müzik, spor, bilim ve kültür, VIP party, tarih ve liderler olmak suretiyle 5 değişik kategoriye ayrılmış.

Zeki Müren Balmumu HeykeliAkıllı Müren, Madame Tussauds İstanbul

Müzik bölümünde, her biri devletimizde ve bütün dünyada büyük başarı ele geçirmiş sanatçıların heykellerini görebilirsiniz. Bu kısımda sizleri Akıllı Müren, MFÖ ve Sulh Manço‘nun yanı sıra Rihanna, Madonna, Lady Gaga benzer biçimde dünyaca meşhur pop müzik yıldızları bekliyor.

Beyonce Balmumu HeykeliBeyonce, Madame Tussauds İstanbul

Spor kategorisinde ise futbol, tenis ve basketbol branşlarında büyük fanatik kitlesine haiz star isimlere yer verilmiş. Müzenin bu kısmında Maria Sharapova, Rafael Nadal, Neymar, Lionel Messi benzer biçimde yabancı sporcuların yanı sıra ülkemizi yurt haricinde başarı ile temsil etmiş Arda Turan ve Hidayet Türkoğlu’nun heykelleri bulunuyor.

Neymar Balmumu HeykeliNeymar, Madame Tussauds İstanbulArda Turan Balmumu HeykeliArda Turan, Madame Tussauds İstanbul

Bilim ve Kültür alanı ise bitirdikleri çalışmalarla insanlık evveliyatına istikamet veren isimlere ayrılmış durumda. Alanı ziyaretiniz esnasında Leonardo Da Vinci, Mozart, Einstein, Steve Jobs ve Yaşar Kemal’e ilişik balmumu heykelleri inceleyebilirsiniz.

Kıvanç Tatlıtuğ Balmumu HeykeliMemnuniyet Tatlıtuğ, Madame Tussauds İstanbul

Beyazperde ve tv dünyasının popüler isimlerinin birebir kopyaları niteliğindeki heykelleri görebileceğiniz yer ise VIP Party kısmı. Bu bölümde Memnuniyet Tatlıtuğ, Beren Saat, Demet Akbağ benzer biçimde isimlere Julia Roberts, Johhny Depp, Brad Pitt benzer biçimde Hollywood sinemasının dünyaca meşhur adları birlikte rol alıyor.

Leonardo Dicaprio Balmumu HeykeliLeonardo Dicaprio, Madame Tussauds İstanbulDavid Beckham Balmumu HeykeliDavid Beckham, Madame Tussauds İstanbul

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, gerçekleştirdiği fetihle bir çağı kapatıp ötekini açan Fatih Sultan Mehmet, peşinde çok sayıda başarıya ulaşmış yapıt bırakmış Mimar Sinan Tarih ve Liderler alanında görebileceğiniz mühim şahsiyetlerin başlangıcında geliyor.

Atatürk Balmumu HeykeliMustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, Madame Tussauds İstanbulMimar Sinan Balmumu HeykeliMevlana, Madame Tussauds İstanbulMevlana Balmumu HeykeliMevlana, Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds İstanbul Giriş Tutarı 2017

Sabah 10.00’dan, akşam 20.00’a kadar ziyaret edebileceğiniz müzeye ziyaretçi kabulü 19.00’da sonlandırılıyor. 0-3 yaş arası evlatların ücretsiz bir şekilde giriş yapabildiği tesiste 14 yaşından çocuklara kesinlikle bir yetişkinin eşlik etmesi gerekiyor.

Adile Naşit Balmumu HeykeliAdile Naşit, Madame Tussauds İstanbul

Meşhur balmumu heykel müzesinin İstanbul şubesini ziyaret etmek isteyen konuklara tek ziyaretlik ve VIP olmak suretiyle 2 değişik bilet seçeneği sunuluyor. Hard Rock İstanbul ve Richmond Hotel’de geçerli tenzilat hakkı kazanabileceğiniz tek ziyaretlik biletler 13 yaş üzeri bütün bireyler için 50, öğrencilere ve 3-14 yaş arası küçüklere 40 TL’den sunuluyor.

Hediyelik eşya mağazasından tenzilat hakkının yanı sıra birer tane klavuz kitapçık, resim ve balmumu el figürü hediyeli VIP biletin en büyük artısı, ziyaretçilere sıra beklemeden müzeye giriş yapma pozitif yanları vermesi. 13 yaş üzeri bireylere sunulan bu bilete haiz olabilmek için 102 TL ödemeniz gerekiyor.

Vin Diesel Balmumu HeykeliVin Diesel, Madame Tussauds İstanbul

Müzeye giriş için ek olarak Madame Tussauds ile beraber Legoland Discovery Center ve İstanbul Sea Life Akvaryum’da geçerli ortak biletleri de tercih edebilirsiniz. Muayyen süreler dâhilinde kullanmanız gereken ortak biletler 3 seçenek halinde ziyaretçilerin tercihlerine sunuluyor.

VIP haricinde bütün bilet çeşitlerini hem müzenin gişelerinden aynı zamanda online satış kanalı üstünden satın alabilirsiniz. Şayet Madame Tussauds İstanbul biletinizi şu adresten satın alırsanız, %20 indirimden faydalanabilirsiniz.

Madame Tussauds İstanbul Videosu

Madame Tussauds İstanbul müzesinin girişten çıkışa kısa bir özetini video süresince izleyebilirsiniz…

[embedded content]

Özetle Madame Tussauds İstanbul…

Sami Barış Manço Madame Tussauds Balmumu HeykeliUfak yaşlardan beri hayranı olduğum, güzel insan Sulh Manço’nun balmumu heykeli ile beraber resim çekinebilmek güzel bir duygu…

Dünyanın pek çok değişik noktasında Madame Tussauds Müzeleri‘ni ziyaret etme şansı bulmuş biri olarak balmumu heykel müzesi ziyareti benim için çok coşku verici değildi işin özü. Ben keyifli zaman dercetmek yahut sevdiğim ünlülerin heykelleri ile beraber resim çekinmekten daha ziyade müzeyi sizin için deneyimleyip düşüncelerimi paylaşmak istedim.

ilk başlarda 50 TL giriş tutarı bana gore çok çok yüksek bir sayı. Müzede yer edinen imkanlara gore cidden pahalı. Sonuçta bir Londra yahut Amsterdam‘da ziyaret ettiğim Madame Tussauds müzelerinde bu rakamın çok daha fazlasını ödemek niteliğinde kaldım, kabul fakat oradaki olanaklar çok daha farklıydı. Bir defa heykel sayısı çok azca. Bu vaziyet bir ihtimal müzenin yeni açılmasından dolayı olabilir, zaman içinde artacaktır. O halde giriş fiyatı da düşük tutulup zaman içinde arttırılabilir.

İkinci olarak örneğin Londra‘daki müzede balmumu heykeller haricinde müze içerisinde tren yolculuğu ile Londra’nın geçmişten günümüze bir tren yolculuğuna çıkıyorsunuz. Benzer biçimde Amsterdam‘daki müzede şehrin geçmişi ile alakalı sunum yapılıyor. Fakat Madame Tussauds İstabul’da bu şekilde bir bölüm yok. Yalnız muayyen sayıda balmumu heykeli var.

Eskişehir‘de yaşadığımdan ötürü birçok defa Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi‘ni turne şansım oldu. Oradaki heykellerin kalitesi Madame Tussauds’a nazaran çok düşük olabilir, kabul ediyorum. Fakat o müzede hem bu müzenin minimum 2-3 katı heykel var bununla beraber giriş tutarı çok daha düşük.

Kısacası şayet İstanbul gezilecek bölgeler listenize birazcık daha değişik bir yer eklemek istiyorsanız, yahut Bölme İstiklal Caddesi‘nde gezerken vakit harcayabileceğiniz alternatif bir mekan arıyorsanız müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Onun haricinde bilhassa şehir dışından gelip de müzeyi ziyaret etmelik bir vaziyet bana gore yok.

Uygun Uçak ve Otobus BiletleriBalayı Turları

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.