istanbul gezi notlarıİstanbul Gezilecek Yerleristanbul gezisiistanbul rehberi

Balat Gezilecek Bölgeler

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

İstanbul’un kim bilir en fotojenik semtidir Balat. Boynuna resim makinasını asan gelir gezgin olur burada. Balat’ın evlatları o denli alışkındır ki bu duruma kamera gördüler mi poz vermek için yarışırlar. Bu nedenle adeta bir resim atölyesidir bu şirin semt. Sırf bu nedenle bile Balat gezilecek bölgeler,İstanbul gezilecek bölgeler listelerinde geniş bir yer kaplar.

Balat Gezilecek Bölgeler

Eski ismi Rumca “saray kapısı’” anlamına gelen “Palation” sözcüğünden gelen Balat, ondan sonra bir semt ismi olmuştur. Eski dar sokakları, rengarenk cumbalı evleri ile bir devre Yahudi nüfusunu barındıran Balat, camileri, kiliseleri ve sinagoglarıyla da değişik din ve kültürleri birleştiren kozmopolit bir yapıya haiz hem de.

balat gezisi istanbul

Her ne kadar değişiklik ve dönüşümlerle eski yapısını yitirme tehlikesiyle yüz yüze olsa da o eski dokuyu ve eski İstanbul’u görüp değişik hayatlara tanıklık etmek isteyen her seyyah ruhun adım adım kesinlikle deneyimlemesi gereken bir yer. Hadi gelin hep beraber kendi şehrimizde gezgin olalım ve Balat’ın insanı fotoğrafçı meydana getirecek sokaklarında kaybolalım..

1. Fener Rum Ortodoks Patrikanesi

balat gezilecek yerler Fener Rum Ortodoks Patrikanesi

Balat gezilecek bölgeler listemizin ilk esnasında şüphesiz İstanbul’un fethinden sonrasında bütün Ortodokslarca dünya patriği biri olan kısa adıyla “Fener Patrikhanesi“dir. Ortodokslara yönelik hoşgörülü yaklaşımın etkisiyle günümüze kadar ulaşan patrikhane her sene binlerce birey tarafınca ziyaret edilmektedir.

2. Fener Rum Adam Lisesi

balat gezilecek yerler Fener Rum Erkek Lisesi

Balat gezilecek bölgeler listemizdeki en muhteşem yapılardan biri de Fener Rum Adam Lisesi’dir. Bu yapı ihtişamlı yapısı sebebiyle genellikle Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ile karıştırılsa da ortasında bulunan kalınca kubbesiyle ayırt edilebilir. Lisenin yapımında Fransa’dan getirilen kırmızı tuğlalar kullanılmış ve bu yüzden ‘’Kırmızı Mektep’’ olarak da anılmıştır.

3. Ferruh Kethuda Camii

Mahkemelerin bir cami avlusunda görülmesi fikri ne kadar da entresan geliyor kulağa değil mi? Fakat Ferruh Kethuda Camii, avlusunda mahkeme görülen bu yüzden de Mahkemealtı isminde olan cadde üstünde bulunan tarihi bir cami.

Çağın sadrazamı Semiz Ali Paşa’nın kethüdası (kahyası) Ferruh Kethüda için Mimar Sinan tarafınca meydana getirilen caminin bahçesinde havuz, arka tarafında ise bir güneş saati bulunuyor. Tarihe tanıklık etmek isteyen her insanın Balat gezilecek bölgeler listesine kesinlikle eklemesi lüzumlu. Benden söylemesi:)

4. Sveti Stefan Kilisesi

Fener semtinde bulunan ve Balat gezilecek bölgeler listemizdeki bir öteki entresan yapı ise Bulgar dini inanışlarının en büyük sembollerinden Sveti Stefan Kilisesi.

Sveti Stefan halk arasındaki adıyla Demir Kilise. Demir dediysek mecazi anlamda değil. Hakikaten de bu kilisenin yapımında tam 500 ton demir kullanılmış! Prens Stefan Bogoridi’nin bağışladığı arazi üstüne meydana getirilen ahşap yapı yanınca burası İstanbul’daki Bulgar gönüllerinin yardımları ile kiliseye dönüştürülmüş. Ek olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bulgarların ayrı bir cemiyet olarak tanınması ilk kez burada bir fermanla duyurulmuş. Şüphesiz Bulgarlar için bir övünç deposu ve bağlarımızı güçlendiren bir sembol. Şuan dünyada tek demir kilise olma ünvanına haiz kiliseyi görmeden dönen Balat’ta gezgin oldum demesin 🙂

5. Ufak Mustafa Paşa Hamamı

Balat’ın ve aslına bakarsak İstanbul’un en tarihi hamamlarından biri burası. Cibali semtinde yer edinen hamam 15.yy. a ilişik olup 11.yy da Bizans Kilise’sinden dönüştürülmüş Gül Cami ile karşılıklı bulunmaktadır. Hamam ismini “Kara” lakabıyla anılan Ufak Mustafa Paşa’dan alır.

6. Moğolların Meryemi Kilisesi

balat Mogollarin Meryemi Kilisesi

Kanlı Kilise olarak da malum bu yapının entresan bir hikayesi var. 13.yy da Moğollar ile yakın ilişki oluşturmak isteyen Bizans İmparatoru kızı Prenses Maria’yı evlenmesi için Moğol İmparatoru Hülagü Han’ın yanına göndermiş. Sadece uzun devam eden seyahat nihayetinde Maria geldiğinde yaşlı Hülagü Han ölmüş olduğundan oğlu Abhaka Kağan ile evlendirilmiş.

Taht kavgaları sebebiyle Abhaka Kağan da amcası tarafınca öldürülünce bir kağan ile evlendirilmiş olduğu için başkası ile evlendirilemeyecek olan prensesi Moğollar Konstantinopolis’e geri yollamışlar. Bu süreden sonrasında kendini dine adayan,misyonerlik icra eden Prenses Maria, icra ettiği iyilikler ve din adına emekleri sebebiyle Moğolların Meryem’i olarak anılmaya başlamış. Ek olarak kilise Fatih Sultan Mehmet’in hususi fermanı ile camiye dönüştürülmemiş ve kilise olarak varlığını sürdürmüştür.

7. Balat Sokakları

balat gezilecek yerler balat sokakları

Bazı zamanlar gidilen zeminin önemi yoktur. Saadet yolun nihayetinde değil, yolun kendisidir. İşte Balat sokakları tam da bu şekilde. Evden eve uzanmış iplere asılan çamaşırları,rengarenk her insanın hayallerini süsleyen o cumbalı şirin evleri, grafitili sokakları, sokakta top oynayan evlatları, dükkanlardan fırlayan kedileri… Bu sıralama uzayıp masraf. Şayet sizde dönemin yavaş akmasına gereksinim duyarsanız ve şehir dünyasına küçük bir mola vermek dilerseniz gelin ve Balat sokaklarında bilmediğiniz sokaklara girip kaybolun. Bundan dolayı gezgin olmak bunu gerektirir. 🙂

balat'ta gezilecek yerler sokaklar

8. Merdivenli Yokuş

Birtakım bölgeler vardır ki semtle özdeşleşir hatta semtin sembolü olur. İşte “Merdivenli Yokuş” da Balat denilince ilk akla gelen Balat’ın en dik sembolü 🙂

balat görülecek yerler Merdivenli yokuş

Bu yokuş Balat gezilerinin, rehberlerinin ve fotoğrafçılarının es geçmediği es geçilmeye kalkıldı mı “Hocam merdivenli yokuşa gitmeyecek miyiz?” sorularının işitildiği hoş bir mekan. Merdivenli yokuştaki evler 1988 senesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’na dahil edilmiş olup aslına müsait olarak restore edilmiştir. Merdivenli yokuş cumbalı birbirinden güzel evlerin arasından adeta gökyüzüne çıkarcasına saadet vaad ediyor size. Bu görselin içerisinde olup sevinçli olmamak olası mü?

9. Balat Antikacıları

balat antikacıları istanbul gezilecek yerler

Balat sokaklarında dolaşırken birçok antikacı çıkacaktır karşınıza. Nostalji esen sokaklarda bir taraftan çalan 45’likler diğer tarafta antika dükkanlarındaki müzayedeler. Ne vakit Balat’a gelsem muhakkak bu müzayedelere katılır, aleni arttırma ile satılan eşyaları büyük bir dikkatle izlerim.

İçerisi eski eşya dolu, kimi kırık fakat maneviyatı yüksek, kimi çalışmayan fakat 100 senelik bir saat, kimi ise heybetli bir gramafon.. Seyirlik oyun izler benzer biçimde onlarca insan dükkana atılan sandalyelere oturup burada aleni arttırmayı izler.Kimisi alıcı kimisi ise seyircidir. Burada oturmak parasızdır. Gaye alaka toplamak olduğundan herkesi içeri çağrı ediyorlar aslına bakarsan. Sizlere tavsiyem Balat gezilecek bölgeler listenize bu antikacıları da eklemeyi ihmal etmeyin.

10. Çıfıt Çarşısı

Eskiden her türlü eşyanın satılmış olduğu çarşılara “Çıfıt Çarşısı” denilirmiş. Bu çarşılarda Osmanlı döneminde Yahudi Esnaf tecim yaparmış. Şuan bu nüfus sayıca çok azalsa da tekrar her türlü eşyayı bulabileceğiniz Balat gezilecek bölgeler listenizde olması gereken hoş bir çarşı.

Balat’ta Ne Yemeli, Ne İçmeli?

Balat gezilecek bölgeler listemizde sıra geldi en iştahlı parçaya. Gezdik tozduk, ee haliyle de acıktık. Peki Balat’ta ne yenir, ne içilir?

Forno Balat

balat gezilecek yerler Forno Balat

Balat’ın gelindi mi uğranmadan dönülmemesi gereken ünlü mekanı. Pide ve lahmacunları o denli lezzetli ki birini yesen ötekinin hatırı kalıyor. Birçok meşhur isimi de ağırlayan bu mekan Balat geziniz esnasında tatminkar bir yiyecek isteyenlerin ilk adresi olmalı. Lahmacun 6 TL, pizza ve pideleri ise yaklaşık 20 TL civarı.

Cafe Naftalin K

balat gezilecek yerler Cafe Naftalin K

Naftalin K vintage sevenlerin içerisinden çıkmak istemeyecekleri mükemmel bir mekan. İçeride nostalji rüzgarları esiyor. Mahalle arasındaki muhallebicide gizli saklı gizli saklı bulaşan aşıklar edasında çiftlerle dolu mekan. O şekilde samimi bir ortam var burada. Gelmişken dibek kahvesi içip yanına da kurabiye tabağı söylemeyi ihmal etmeyin. Dibek kahvesi 8 TL, kurabiye tabağı 6 TL.

İncir Ağacı Kahvesi

balat incir ağacı kahvesi

Balat’ın en renkli mekanlarından biri İncir Ağacı. Çiçekli süslü duvarları, renkli bahçesiyle fotoğraflarda devamlı karşınıza çıkan o mekan işte burası. Yer bulabilirseniz eğlenceli bahçesinde oturup soluklanmanızı öneririm.Yanınızda Sadri Alışık. Zihninizde Ah Müjgan Ah: “Tekrar mahalleye gelmedi, gelemedi Müjgan. Bizim dar ve eski sokaklara arabası sığmıyormuş dediler.”

Agora Meyhanesi

Balat gezilecek bölgeler denildiğinde akla ilk gelen kuşkusuz Agora Meyhanesi’dir. Burası Agora Meyhanesi burada yaşanır aşkların en şahanesi. Birçok filme şarkıya mevzu olmuş 1890’lardan günümüze gelmiş Agora Meyhanesi Balat’ın gözbebeklerinden. Meyhane kültürünün yaşayan en canlı örneği, en azından bir kez havası solunası.

Balat Hobbit House

Hobbit House balat istanbul

Kahvenizi içerken iyilik oluşturmaya ne dersiniz? Evet yanlış duymadınız “iyilik“. Burası geliri çocuklar yararına kullanılan ve gönüllü öğretmenler tarafınca üst katında fotoğraf, tiyatro benzer biçimde muhtelif eğitimlerin verildiği bir iyilik yuvası. Balat’ın cafeleri popülerliği sebebiyle çok ucuz olmasa da bir yere oturmasanız bile buraya gelin ve oturun. Çorbada her insanın bir tuzu olsun. Evlatların yüzündeki gülümse olmak emin olun çok güzel..

Atolye Kafası Hangar

balat'ta görülecek yerler Atolye Kafasi Hangar

Size Balat gezilecek bölgeler sıralaması için entresan bir mekan daha. Bir cafe hayal edin ki her şey satılık olsun. Oturduğunuz iskemle de buna dahil 🙂 Mekanda muayyen günlerde canlı müzik oluyor fakat benim hemen hemen dinleme fırsatım olmadı. Bir şey yiyip içmelikten ziyade görüp geçmelik mekanlardan bana nazaran maalesef. Bundan dolayı menü içinde ne olduğu çok cılız. Yiyecek yiyecek için pek bir seçenek yok. Ambiyansı yaşamak içinse bir çay bir kahve kafi olacaktır 🙂 Ayrıca mekanın hoş duvarlarının ilk görüşte dikkatinizi çekeceğinden inanırım. Bu anı kaçırmadım doğal olarak ki 🙂

Balat’a Nasıl Gidilir?

balat gezilecek yerler istanbul

Balat, İstanbul’un Haliç kıyısında olup Ayvansaray ve Fener semtlerinin içinde bulunmaktadır.

Toplu taşıma ile gelecekler için en basit yol Eminönü’nden kalkan otobüslerle kumsal yolu üstünden Balat’a ulaşmaktır.^Bunun haricinde her iki yakadan gelecekler için önereceğim ve benim de en çok tercih ettiğim metot ise Ayvansaray metrobüs durağında inerek kumsal yolundan 10-15 dk eğlenceli bir yürüyüş eşliğinde Balat’a ulaşmak yahut buradan kalkan İETT otobüslerini kullanmak.

Uygun Uçak ve Otobus BiletleriBalayı Turları

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.