Gezilecek Yerler

İtalya’nın En Güzel 10 Şehri

Akdeniz yolculuğunun en eğlenceli destinasyonlarından kabul edilen İtalya, çok sayıda tarihi güzelliğe haiz bir ülke. Sunmuş olduğu gurme lezzetleri, zarif mekanları ve insanları, mimari sürprizleri, doğal sıcaklığı ile kendine fanatik bırakan yerlerden.

Avrupa’nın 4. kalabalık ülkesi olan İtalya birbirinden güzel ve dünyaca meşhur şehirleriyle her sene binlerce turistin alaka odağı oluyor. İşte Akdeniz’in tüm sıcaklığını içinizde hissedebileceğiniz, sizi etkisine dibine alacak İtalya’nın en güzel 10 şehri…

1. Roma

En Guzel Italya Sehirleri

Çağıl İtalya’nın başkenti olan Roma; antik anıtları, Ortaçağ kiliseleri, birbirinden güzel çeşmeleri, müzeleri ve Rönesans saraylarıyla adeta bir aleni hava müzesi. Bilhassa dünyanın 7 harikasından biri olarak biri olan ve kentin mühim simgelerinden kabul edilen Kolezyum’la, Hristiyanlık’ın Katolik mezhebinin merkezi Vatikan’la, Antik Roma’nın tapınağı Pantheon’la dikkat çeken şehir, mahalli lezzetleri ve gece hayatıyla da bugün hala Avrupa’nın en canlı noktalarından.

Göz At: Roma Gezilecek Bölgeler

Göz at: Roma Seyahat Rehberi

2. Venedik

Italyanin -En Guzel Sehirleri

Venedik birbirine kanallarla bağlanmış 118 adanın üstüne kurulu eşi olmayan bir şehir. Bu özelliğiyle pek çok kentten ayrılan Venedik, İtalya’nın en güzel ve duygusal yerlerinden biri. İtalya’nın “Yüzen Şehri” olarak da malum bu şehir doğal güzelliğinin yanında; eşi olmayan mimarisi, sanat eserleri ve gondollarıyla da meşhur. Köprülerle birbirine bağlı dar sokakları, rengarenk evleriyle dikkat çeken kentte kesinlikle görülmesi gereken bölgeler ise Avrupa’nın en güzel meydanlarından kabul edilen San Marco Meydanı ve Bizans mimarisinden etkilenerek yapılma San Marco Bazilikası.

Göz at: Venedik Seyahat Rehberi

3. Floransa

Italya Gezilecek Sehirleri

Rönesans’ın doğduğu yer olarak malum Floransa, dünyanın en biri olan şehirlerinden biri. Arno Nehri kıyısında yer edinen şehirde İtalya’nın en muhteşem katedrallerinden kabul edilen Santa Maria del Fiore, Medici Ailesi’ne ilişik Palazzo Vecchio, Battistero di San Giovanni Vaftizhanesi benzer biçimde Rönesans mimarisinin mühim örnekleri bulunuyor. Bunun yanında Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante benzer biçimde sanatçıları da yetiştiren şehirde Rönesans Periyodu’ne ilişik çok sayıda yapıt, tablo ve heykel de mevcut.

Göz at: Floransa Seyahat Rehberi

4. Milan

Italyanin En Iyi Sehirleri

Milan, Avrupa’nın hem sanat içerikli aynı zamanda maddi olarak en varlıklı şehirlerinden biri. Avrupa’nın en büyük metropoliten alanlarından kabul edilen şehir, bilhassa moda okulları ve modaya istikamet veren mağazalarıyla tanınıyor. Dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali Duomo di Milano, dünyanın en eski avmlerinden kabul edilen Galleria Vittorio Emanuele II, dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala ve Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosu ile dikkat çeken şehir kültürel olarak da çok geniş bir mirasa haiz.

5. Napoli

Italya Şehirleri

İtalya’nın Roma ve Milano’dan sonrasında en büyük üçüncü şehri olan Napoli, varlıklı tarihi geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Sıralaması’ne girebilmiş ender kentlerden. Güney İtalya’nın en mühim kenti olan bu şehir bilhassa eski şehir merkezi, Vezüv Yanardağı’nın aktifleşmesiyle taşlaşan Pompei Antik Kenti ve  Napoli Krallığı’ndan kalan, 18.yüzyılda Avrupa’daki en geniş yapı olan Caserta Sarayı ile dikkat çekiyor.

Göz at: Napoli Seyahat Rehberi

6. Verona

Verona, Italya

Verona, Roma döneminde yaşamış olan Romeo ve Juliet’in hikayesi ile biliniyor. Klasik Roma’dan kalma kalıntılarıyla UNESCO Dünya Miras Sıralaması’nde yer edinen şehir, opera festivalleriyle de tanınıyor. İtalya’da en çok ziyaret edilen dördüncü şehir olma özelliğine de haiz olan Verona’da Romeo ve Juliet’in Evi, Verona Katedrali, Ponte di Pietra, Arco di Gavi kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başlangıcında geliyor. İtalya turları hikayesinde çok uzman olan Prontotour ile çok şahane İtalya gezileri var. Müsait fiyatlarla İtalya turu yapmak için tıklayın.

7. Torino

Torino Italya-Sehirleri

Torino, 2006 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış, olağanüstü müzeleri, zarif dükkanları ve nefis restoranları ile devasa bir kültürel merkez halinde. Bunun yanında şehirde Barok mimarisinin ve tarihi sarayların çok güzel örneklerini de görebilmek olası. Torino’da Mole Antonelliana, Palatine Kuleleri, Turin Katedrali benzer biçimde bölgeler ziyaret edilebilecek görülmesi gereken yerlerden bazıları. Torino İtalya’nın kuzey batısında, Po Nehri ile Alplerin derhal dibinde içeriyor.

8. Bologna

Bologna Italya Şehirleri

Orta Asır mimarisinin benzersiz örneklerine haiz olan Bologna, İtalya’nın kuzeyinde bulunuyor. Hem sol görüşü bununla beraber kırmızı tuğlalı yapılarıyla meşhur şehir “Kızıl şehir” olarak anılıyor. Hem de Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine haiz kentte Neptün Çeşmesi, Torri di Bologna, Maggiore Meydanı kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

9. Perugia

Perugia Italya Şehirleri

İtalya’nın tam ortasında yer edinen Perugia, Umbria Bölgesi’nin başkenti. Tarihi MÖ. 9. yüzyıla kadar uzanan Perugia, bir vadinin üstüne kurulu ve mükemmel mazaraya haiz. İki üniversiteye haiz bu çok kozmopolit şehir, yabancıların İtalyancayı öğrenebilecekleri en mükemmel yerlerden biri. Her sene yazları dünyaca meşhur caz festivallerine ev sahipliği icra eden kentte; freskleriyle meşhur Collegio del Cambio, meşhur tablolarıyla Galleria Nazionale dell’Umbria kesinlikle görülmeli.

10. Genova

Genova İtalya Sehirleri

İtalya’nın kuzeybatı kıyısında bulunan Genova, ülkenin en mühim liman kentlerinden biri.  Christopher Columbus’un doğduğu yer olarak da malum şehir 2004 senesinde Avrupa Kültür Başkenti deklare edildi. Palazzi dei Rolli, San Lorenzo Katedrali, Lanterna Feneri, Porto Antico benzer biçimde mühim yapılara haiz olan Cenova’da Orta Asır’dan kalma birçok kilise, saray ve müze de bulunuyor.

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.