Gezilecek Yerler

Aral Gölü: Artık var olmayan bir derya

Aral Gölü yakın zamana kadar dünyanın en büyük dördüncü gölü olarak biliniyordu. Orta Asya yer edinen bu göl, aşırı sulama nihayetinde hemen hemen tamamen kurumuş durumda. İşte yok olan bir gölün hikayesi…

Aral Gölü, Kazakistan ile Özbekistan sınırları içerisinde yer almakta. Hazar’dan sonrasında Asya’nın en büyük ikinci gölü konumunda olan Aral, çeyrek yüzyıllık bir süreçte yok oldu. 68.000 kilometrekarelik bir alana yayılan göl, tıpkı Hazar benzer biçimde büyüklüğü sebebiyle bölgede Aral Denizi olarak anılmaktaydı.

1980’li yıllara kadar canlı çeşitliliğinin bulunmuş olduğu, üstünde gemilerin nakliyecilik icra ettiği Aral Gölü, yanlış sulama ve kuraklık nihayetinde bugünkü halini aldı. Peki Aral Gölü’nü yok olma noktasına getiren şey neydi?

1960’lı yıllarda Sovyet hükumeti Kazakistan ile Özbekistan içinde pamuk ekim alanlarını arttırmak için bir dizi kararlar alır. Buna nazaran Aral Gölü’nü besleyen Seyhun ve Ceyhun nehirlerinin yönü değiştirilir. Bu sayede pamuk ekim alanları için sulama imkanı sağlanacaktı.

Sadece bu vaziyet bölge için tam bir etraf felaketine neden olur. Bünyesinde mühim bir ekosistemi barındıran Aral Gölü, can damarları olan Seyhun ve Ceyhun’dan artık beslenemediği için süratli bir kuraklaşma sürecine girer. Bir müddet sonra artık alınmaya çalışılan tedbirlerin de işe yaramaması neticesinde Aral Gölü bugünkü haline gelir. Göldeki kurumayla beraber artar tuz payı ile beraber balık türlerinde de süratli bir yok olma dönemi adım atar.

Buzul Çağı’nda Hazar Gölü ile bağlantısı olan Aral’da canlı yaşamın devamı için tuzlu sularda yaşayabilen kalkan balığı yetiştirilmeye başlandı. Bu sayede göl çevresinde yaşayan insanların balıkçılık faliyetinin devamı sağlanmaya hedeflendi. Sadece bu mevzuda da istenilen sonuca ulaşılamadı.

Bugün artık dörtte üçü öteki bir deyişle %90’ı kuruyan Aral Gölü’nde artık fotoğrafçılar karaya oturmuş gemilerin fotoğrafını çekiyor. Develer, uçsuz bucaksız çölleşen arazide yol alıyor.

Etiketler
Daha fazla

Alakalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Tespit Edildi

Lütfen sitemizi güvenilir kaynaklarınıza ekleyerek destek olun. Adblock eklentisini devre dışı bıraktıktan sonra bu uyarı kaybolacaktır.